H-P: 8:00 – 18:00    SZO: 8:00-12:00    VAS: ZÁRVA

az-egeszsegrol

Az egészségről

Csak egészség legyen! Gyakran hangzik el ez a mondat annak kapcsán, hogy mire van leginkább szükségünk az életben. De pontosan mit értünk egészség alatt?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint az egészség többet jelent a betegség hiányánál: akkor vagyunk egészségesek, ha testileg, lelkileg és szociálisan is jól vagyunk. Ha jobban belegondolunk, a magyar nyelv is tökéletesen fejezi ezt ki: egész-ség. Egészségesnek lenni egyet jelent azzal, hogy egészek vagyunk, és annak is érezzük magunkat. Ez függ például a genetikai adottságoktól, a gyermekkortól, a fizikai és társadalmi környezettől, az iskolázottságtól, a munkakörülményektől, a jövedelmi viszonyoktól, az egészségügyi szolgáltatások fejlettségétől és elérhetőségétől, valamint az egyén magatartásától és életmódjától is. Ezek a tényezők mind-mind hatással vannak ránk, és bár csak részben tudjuk befolyásolni őket, még így is nagyon sok mindent tehetünk az egészségünkért.

Nagyon fontos a rendszeres testmozgás. Ideális esetben naponta legalább 30 percet kellene fizikai aktivitással töltenünk, ami lássuk be, nem is olyan sok idő. Persze, ha végig gondoljuk egy átlagos munkanapunkat, már lehet, hogy kevésbé lelkesen állunk ehhez a kérdéshez… Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy egy átlagembernek nem az olimpiára kell felkészülnie. A különböző sportok, a futás, a tornázás és a tánc mind a javasolt mozgásformák közé tartoznak, de már egy egyszerű sétával is tehetünk az egészségünkért. Válasszuk azt a mozgást, ami örömet okoz számunkra!

Az egészségünk megőrzésében komoly szerepe van a kiegyensúlyozott étkezésnek is. Fogyasszunk minél több zöldséget és gyümölcsöt, ugyanakkor csökkentsük a cukor, a só és a telített zsírsavak bevitelét. Ha nassolni szeretnénk, válasszuk a nyers zöldségeket, a gyümölcsöket vagy a hozzáadott só nélküli magvakat! A megfelelő étkezés mellett a folyadékbevitel is rendkívül fontos; a legjobb, ha ennek érdekében elsősorban tiszta vizet iszunk, és messziről elkerüljük a cukrozott üdítőket. Ha már étkezés: ne feledkezzünk meg a rendszeres fogmosásról sem!

Habár nem emlegetjük olyan sokat az egészség kapcsán, mint a testmozgást és az étkezést, fizikai jóllétünkért bizony azzal is sokat tehetünk, ha becsatoljuk a biztonsági övet vagy biciklizés előtt felveszünk egy sisakot…

A gyakori vagy mértéktelen alkoholfogyasztás és a dohányzás káros hatásairól már annál több szó szokott esni: ezek olyan szokások, melyektől érdemes minél előbb megszabadulnunk, ha szeretnénk egészségesek maradni.

A mentális egészségünk is alappillére az egész-ségünknek – annak, hogy fizikailag jól legyünk –, sajnos azonban még mindig nem kap elegendő figyelmet a gondozása. Apróságnak tűnő, hétköznapi dolgokkal rengeteget tehetünk a lelki egyensúlyunkért: a családdal és a barátokkal történő kapcsolattartás, a közösségi tevékenységek, a hobbik, amik örömet okoznak nekünk. A pihenés és az elegendő alvás is hozzájárul a mentális jóllétünkhöz – sőt, a már említett rendszeres testmozgás is segít a stressz leküzdésében.

Az egészségmegőrzésben nagy szerepe van az egészségügyi ellátásnak is: nemcsak azért, mert betegség esetén ettől remélhetjük a gyógyulást, hanem azért is, mert lehetőséget nyújt a problémák megelőzésére is. A rendszeres szűrővizsgálatok akár életet is menthetnek, ezért érdemes időről időre részt venni rajtuk. Habár a modern orvostudomány és az egyre szélesebb gyógyszerpaletta ma már számos olyan betegség kezelését lehetővé teszi, amely régen gyógyíthatatlan volt, az időt még egyik készítmény sem tudja visszaforgatni. Létfontosságú tehát, hogy odafigyeljünk magunkra!

Ha tetszett a cikk, kérünk, oszd meg a Facebookon!

Legfrissebb cikkek